MČR družstev mladších žáků 2016
15.08.16, Roman Šolc

V termínu 10.-12.6.2016 se v Hradci Králové opět po roce konalo MČR družstev nejmladší žákovské kategorie. Šestičlenná družstva složená z hráčů 2004 a ml. si pro turnaj v městě na soutoku Labe a Orlice musela postup vybojovat z krajských přeborů.

V pátek v 16 hodin bylo mistrovství slavnostně zahájeno hymnou České republiky, kterou na trubku obstaral několikanásobný medailista MČR Tomáš Ptáček. Po uvítání účastníků ředitelkou turnaje a předsedkyní pořádajícího klubu ŠŠPM Lipky HK Svatavou Ptáčkovou a dále proslovy primátora města Hradce Králové Zdeňka Finka, které poskytlo turnaji záštitu, zástupce ředitele Základní školy Josefa Gočára, v jejichž prostorech se mistrovství konalo, Petra Sadílka a hlavního rozhodčího Martina Šmajzra, mohly souboje na černobílých polích začít.

Již při příchodu k šachovnicím všichni hráči a náhradníci (192), jakož i vedoucí družstev při prezenci, obdrželi pozornost od pořadatelů v podobě drobných dárků včetně pamětní keramické medaile v podobě šachové věže. Celkem se akce i s doprovody a hosty v jejím průběhu zúčastnilo na 300 osob.

Pátek obsahoval úvodní dvě kola, v sobotu v dopoledním bloku se odehrála další tři a odpoledne pak dvě, stejně tak jako v neděli, kdy turnaj vyvrcholil. Časový harmonogram turnaje byl ve všech dnech dodržen dle propozic. Ze čtrnácti stolů byl z prvních tří pořizován online přenos, tj. celkem 18 šachovnic.

Do hracího sálu měli, pro zajištění klidu pro hráče, v době partií povolen vstup mimo pořadatelského sboru pouze označení vedoucí družstev, ostatní mohli dění přehledně sledovat z galerie a online přenosy na dalších dvou plátnech v prostoru školy či na webu.

V sobotu před první partií našli účastníci na šachovnicích poukázky na nanuky do bufetu, kde bylo k dispozici i další občerstvení včetně výborných cukrářských výrobků od jednoho ze sponzorů turnaje. V rámci sobotního odpoledního odpočinkového programu si hráči a jejich doprovody mohli zpestřit pobyt vystoupáním na zrekonstruovanou dominantu města Bílou věž či prohlídkou unikátní technické památky, jíž je historická malá vodní elektrárna Hučák v bezprostřední blízkosti školy. V průběhu turnaje měly děti k dispozici i multifunkční školní hřiště s umělým povrchem, které bylo mezi partiemi samozřejmě v nepřetržité permanenci. Účastníci byli ubytováni v příjemném a docházkově blízkém Hotelovém domě Academic. O stravování se postarala školní jídelna ZŠ Josefa Gočára, v rámci obědů byl výběr ze dvou jídel.

Co se týká samotné královské hry, svoji dominanci ve výchově talentovaných hráčů potvrdily obě největší šachové školy v republice, když suverénně bez zápasové ztráty vyhrálo "A" družstvo BŠŠ Frýdek-Místek, stříbro putuje také do Frýdku-Místku díky jeho "B" družstvu, z bronzu se po dramatickém posledním kole radují Polabiny "A". I další družstva každé z nich se ještě umístila do 10. místa! 

Nejlepšími hráči na jednotlivých šachovnicích od první byli Stalmach, Jiroušek, Gnojek, Vantuch, Paseka 9/9! a Buzáš.

Turnaj byl zakončen v neděli po poledni slavnostním vyhlášením výsledků. Po zaznění hymny ČR byli za přítomnosti zástupce jednoho ze sponzorů turnaje Ing. Jaromíra Kříže z firmy MERKUR TOYS s.r.o. nejprve oceněni a odměněni nejlepší hráči na jednotlivých šachovnicích. Ve svém vystoupení Ing. Kříž dětem i přítomným mj. zdůraznil důležitost skloubení logického myšlení s technickým, jehož rozvoj umožňují např. i produkty jeho firmy, které všichni starší velmi dobře znají. Poté již po právu převzala před zcela naplněnou aulou školy poháry a medaile za nejlepší výkony a výsledky první tři družstva. Postupně pak bylo vyhlášeno pořadí všech zúčastněných oddílů a každý z hráčů si vybral z bohaté nabídky věcných cen, které pro ně byly připraveny. Cenový fond značně převýšil jeho minimální výši danou propozicemi.

Věříme, že jsme se spolupořadateli ze ZŠ Josefa Gočára HK a z Šachového oddílu Slavia Hradec Králové připravili účastníkům turnaje velmi dobré podmínky pro příjemný pobyt v Hradci Králové a všem děkujeme za hladký průběh akce i z jejich strany. Rozhodčím děkujeme za výborně odvedenou práci a všem partnerům za maximální vstřícnost a podporu, bez níž by nebylo možné akci takovéhoto rozsahu uspořádat na této úrovni.

Svatava Ptáčková

ředitelka turnaje