Olympiáda dětí a mládeže očima doprovodu

Publikoval(a) Svatava Ptáčková dne

Olympiáda dětí a mládeže 2023

Ve dnech 22. – 26. 1. 2023 se konala opět po třech letech zimní olympiáda dětí a mládeže. Tentokrát byl pořadatelem Královéhradecký kraj a olympiáda slavila 20. výročí. Byla jsem pověřena spolu s Petrem Čechurou vedením čtyřčlenné výpravy šachistů za náš kraj. Byli vybráni nejlepší hráči, kteří splňovali věkovou hranici. Byli jimi Ondřej Winter, Lada Zelbová, Lukáš Zelba z Hradce Králové a Václav Kroulík z Opočna. Všichni výborní šachisté, kteří se již účastnili mnoha mistrovství Čech, ČR, MEU. Složení slibovalo velkou naději na úspěch v podobě medaile.

Olympiáda byla slavnostně zahájena v neděli 22.1. odpoledne v ČPP aréně v Hradci Králové. Každý kraj měl svého vlajkonoše z řady úspěšných českých sportovců. 21 sportovců z každého kraje nastoupilo na plochu, ostatní sportovci byli v hledišti spolu s diváky. Aréna byla úplně plná. Moderování dostal na starosti Roman Šebrle. Po zahájení olympiády, při kterém snowboardistka Eva Adamczyková Samková zapálila oheň, každá výprava nastoupila do svého autobusu a byla odvezena do místa, které bylo její výpravě určené. Olympiáda probíhala hlavně ve Špindlerově Mlýně, ve Vrchlabí a v Nové Pace. My šachisté jsme byli ubytovaní ve Špindlerově Mlýně v hotelu Volareza, ale šachy se hrály v hotelu Clarion. Tam jsme byli převáženi autobusy. V pondělí a v úterý proběhl sedmikolový turnaj jednotlivců. Lada Zelbová získala v tomto turnaji 2. místo, i když po celou dobu turnaje stála na místě prvním. Všichni kluci byli na 4. místě. Byli jsme docela smutní, že to takhle dopadlo, protože kluci se cítili na víc a Lada o prvenství přišla tím, že prohrála poslední kolo. Velkou naději jsme vkládali do čtvrtečního bleskového turnaje družstev. Ve středu ještě byla ještě doplňková řešitelská soutěž, ve kterém byl první náš Ondra Winter. Ve středu odpoledne jsme si udělali výlet lanovkou na Medvědín a zpět. Byl krásný sluneční den a procházka se nám moc líbila. Šli jsme také ještě do centra Špindlerova Mlýna a poseděli jsme si v místní cukrárně. Ve čtvrtek vypukl bleskový turnaj, který se hrál ve třinácti kolech. Z počátku to vůbec nevypadalo na medailovou pozici, ale bylo vidět, že všichni chtějí moc a moc vyhrát. Dávali do toho všechno, a tak se stalo to, že jsme opravdu turnaj vyhráli. Měli jsme velikou radost. Po vyhlášení výsledků jsme jeli do hotelu, kde jsme navštívili bazén. Na večerním ceremoniálu, který probíhal vždy večer venku před hotelem Volareza, jsme převzali zlaté medaile a olympiáda byla opět slavnostně ukončena. Celou olympiádu vyhrál Královéhradecký kraj a my šachisté jsme do konečného bodování přidali také hodně bodů. Co se týká šachů, tak chlapci skončili v celkovém bodování všech soutěží na 1. místě a děvčata na místě 2. Olympiáda se velmi vydařila. Vše probíhalo bez problémů a bylo dobře organizováno. Ubytování a stravování bylo výborné. Každý den byl zajištěn doprovodný program, kterého jsme se také účastnili. Naši šachisté byli úžasně týmoví, milí a poslušní. Celý týden jsme si všichni moc užili a budeme na tuto olympiádu moc a moc vzpomínat. Byla jsem velmi ráda, že jsem se mohla tak významné sportovní akce zúčastnit.